Usmjerenja
Tehnička škola Šibenik školuje sljedeća usmjerenja:
Strojarski računalni tehničar
Strojarstvo je najšira grana industrije i čini najveći dio gospodarstva Hrvatske. Danas se u školi umjesto “klasičnog” programa Strojarskog tehničara provodi novi program Strojarskog računalnog tehničara. Ovaj program omogućava stjecanje dobrog općeg i stručnog obrazovanja za rad i nastavak školovanja na višim i visokim školama.
Zadatak Strojarskog računalnog tehničara je da:
- projektira i oblikuje strojne elemente i strojeve pomoću računala
- razvija i unaprijeđuje rad strojeva koristeći sofisticiranu opremu
- planira, priprema i nadgleda proizvodnju elemenata u automatiziranim pogonima
- vrši i nadgleda montažu sklopova i gotovih proizvoda s najmodernijom mjernom tehnikom
- upravlja proizvodnim procesima pomoću računala
- se osposobi za rad na računalu i elektroničkoj obradi podataka
- vrši nadzor i upravlja u proizvodnji s visokim stupnjem automatizacije i informatizacije
Tehničar za brodostrojarstvo
Obrazovni profil tehničara za brodostrojarstvo odlikuje se specifičnošću u odnosu na druge profile tehničara, jer:
- su utvrđeni posebni zahtjevi za psihofizičke osobine izvršitelja,
- se zbivaju brze promjene tehnike i tehnologije (gotovo svaki brod je nova tehničko-tehnološka cjelina)
- je potreban visok stupanj samostalnosti i snalažljivosti u radu budući da je pomoć stručnjaka drugih struka i specijaliziranih institucija u pojedinim situacijama nemoguća.
Obrazovni program ima zadaću omogućiti obrazovanje s dovoljno širokim temeljnim stručnim znanjima koja će omogućiti pokretljivost i snalaženje u susretu s različitim vrstama brodskog pogona. Nakon završena školovanja prema predloženom programu, polaznik stječe znanja koja mu omogućavaju obavljanje poslova u korištenju kao i širem održavanju brodskog strojnog kompleksa.
Znakoviti poslovi koji se javljaju u procesu rada jesu:
- stražarenje u strojarnici (nadziranje pogona, manipulacija u manevru i sl.)
- preventivno-plansko održavanje stroja
- vođenje brodske administracije te primjena postupka zaštite pri radu i ekologije.
Elektrotehničar - elektroničar
Obrazovni program elektrotehničara-elektroničara omogućava stjecanje općeg obrazovanja iz prirodoznanstvenog i matematičkog područja što omogućava nastavak studija na fakultetima tehničkih znanosti.
Ovim se obrazovnim programom polaznici osposobljavaju za obavljanje poslova:
- nadzora nad ulaznim materijalima (mjerenja na elektromehaničkim i elektroničkim komponentama i sklopovima)
- izrade elektroničkih elemenata i sklopova (priprema, vođenje dokumentacije, ispitivanje, izrada prototipova)
- tehničke pripreme proizvodnje (izrada tehničke dokumentacije i normativa materijala, razrada tehnološko-proizvodne dokumentacije, jednostavniji poslovi standardizacije)
- nadzora i ispitivanja materijala, proizvoda i uređaja te otklanjanja propusta
- analize troškova, operativnog planiranja materijala, praćenja proizvodnje
- ustrojstva proizvodnje i vođenja proizvodne radne skupine.
Elektrotehničar - energetičar
Obrazovni program elektrotehničara-energetičara omogućava stjecanje općeg obrazovanja iz prirodoznanstvenog i matematičkog područja što omogućava nastavak studija na fakultetima tehničkih znanosti.
Pored toga, to obrazovanje daje široko temeljno obrazovanje iz područja elektrotehnike za brzo i prilagodljivo osposobljavanje u obavljanju poslova tehničara u pojedinim područjima elektrotehnike. Izbornim i fakultativnim programom sa stručnim sadržajem u 3. i 4. godini moguće je istodobno stjecanje znanja iz pojedinih užih područja elektrotehnike (proizvodnja i prijenos električne energije, električni strojevi i uređaji, radio komunikacije, telekomunikacije, računalstvo, procesna tehnika). Svladavanjem tih sadržaja učenici stječu uvjete za brže i lakše uvođenje u praksu.
Arhitektonski tehničar
Graditeljstvo je jedna od najstarijih ljudskih djelatnosti utkana u povijest civilizacije i s njom u stalnoj međuovisnosti. Današnja civilizacija nezamisliva je bez cesta, željeznica, mostova, vodovoda, hidrocenrala, aerodroma. Veliko sudjelovanje ljudskog umijeća i rada u procesu građenja i danas je značajka graditeljstva.
Arhitektonski i građevinski tehničar radi u projektnim biroima kao suradnik ovlaštenih projektanata na poslovima razrade i pripremanja projektne dokumentacije, u građevnim poduzećima na poslovima kalkulacija ili izgradnje objekata visokogradnje (zgrade najrazličitijih namjena, tvorničke hale i dr.). Pored toga može se uposliti u organima uprave nadležnim za urbanizam, stambene i komunalne poslove, u većim poduzećima na poslovima održavanja objekata. Mogu osnovati i voditi vlastitu graditeljsku firmu. Nisu nužne posebne fizičke sposobnosti. Nastavak obrazovanja moguć je na srodnim fakultetima.