« Travanj 2024 »

DOGAĐANJA KROZ LISTOPAD U RCK OBRTNE TEHNIČKE ŠKOLE SPLIT
Autor: Igor Žokalj, 13. 10. 2023.

STRUKOVNI SAJAM

U petak, 06. listopada u Obrtno tehničkoj školi održao se Strukovni sajam koji je privukao pažnju učenika, roditelja, poslodavaca i predstavnika lokalnih i nacionalnih institucija. Ovaj sajam nije samo prilika za učenike da predstave svoje vještine i projekte, već i za stvaranje veza s potencijalnim budućim poslodavcima i mentorima iz područja elektrotehnike i računalstva.

Strukovni sajam dio je projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Obrtno tehnička škola Split ujedno je imenovana i Regionalnim centrom kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije.

ZAJEDNIČKI  STRUKOVNI SAJAM KOMPETENCIJA

Zajednički strukovni sajam kompetencija povezuje polaznike formalnog i neformalnog obrazovanja sa poslodavcima, stručnjacima u području elektronike, IKT i automobilske industrije. Jedan takav je RCK OTŠ SPLIT organizirao na Pomorskom fakultetu.

Zajednički strukovni sajam dio je projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Obrtno tehnička škola Split ujedno je imenovana i Regionalnim centrom kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije.

KONFERENCIJA ZA RAZMJENU ZNANJA I ISKUSTAVA

Na Konferenciji za razmjenu znanja i iskustva Obrtno tehničke škole Split koja se održala u subotu, 7. listopada, okupili su se stručnjaci, učitelji, nastavnici i predstavnici Regionalnih centara kompetentnosti te vlasnici i predstavnici tvrtki kako bi podijelili svoje znanje, iskustva i najnovije trendove u području elektroindustrija.

Na konferenciji su sudjelovala tri međunarodna stručnjaka impresivnih referenci a stručna predavanja su tako započela temom "Virtualna stvarnost" predavača Marija Mikić-Vučaka iz tvrtke Culex d.o.o. O energetskoj budućnosti Hrvatske govorio je Marko Lovrić, a posljednje predavanje na temu "Ramanove i fotoluminiscentne spektroskopije u pomorstvu" održao je Ivan Pavić s Pomorskog fakulteta u Splitu.

O projektu:

Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada.

U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“).

Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci.

Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada.

Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine.

Ukupna vrijednost projekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.

Sadržaj ovog priopćenja isključiva je odgovornost Obrtne tehničke škole Split.