DAN SIGURNIJEG INTERNETA
Svakodnevno korištenje interneta posebno je prisutno u populaciji adolescenta. Osim brojnih prednosti korištenja interneta, virtualno okruženje donosi razne rizike u svakoj dobnoj skupini. Izloženost online rizicima može imati negativne učinke. Istraživanje provedeno u Hrvatskoj 2019.godine navodi da 4 % srednjoškolaca ima visoku razinu ovisnosti o internetu dok je 35,4% navelo neke znakove ovisnosti. Statistički podaci govore da je najčešća ovisnost o Internet video igrama, varira od 0,7% do 27,5% češća je kod muškog spola u mlađoj dobi.
Potaknuti problematikom internetske ovisnosti provedeno je jedno malo istraživanja s ciljem utvrđivanja koliko vremena naši srednjoškolci provode na internetu, koje aplikacije najčešće koriste, je li moguće da zbog pretjeranog korištenja interneta zanemaruju svoje obveze, premalo spavaju i imaju negativne reakcije obitelj. Isto tako nastojalo se istražiti je li koriste internet tijekom nastave, za vrijeme obroka s obitelji te da li smatraju ovisnim o internetu.
Cilj samog istraživanja je bio istražiti prije navedene pojavnosti te učenicima prezentirati dobivene rezultate temeljem kojih bi trebalo raditi kontinuirano na svjesnosti učenika o rizicima prekomjernog korištenja interneta.
Istraživanje je provedeno u srednjim školama Šibensko-kninske županije. Sudjelovalo je ukupno 411 učenik to 156 djevojaka ( 38%) i 256 mladića ( 62%). Učenici su bili u dobi između 13 i 18 godina, podijeljeni u dvije dobne skupine. Dobnu skupinu od 13 – 15 godina činilo je 104 učenika (25%), ad rugu dobnu skupinu u dobi od 16-18 godina 307 učenika (75%).
Upitnik je konstruiran u svrhu ovog istraživanja i sastojao se od 15 pitanja na koja su učenici odgovarali online u vremenu koje su sami odredili.
Rezultati istraživanja:
Na pitanje koji uređaj najčešće koristiš kako bi pristupio internetu većina učenika 371 (90%) koristi mobitel, tek 35 (9%) računalo a manje od 5 (1%) učenika koristi tv ili tablet.
Tijekom korištenja interneta ispitani učenici najviše vremena provedu na društvenim mrežama i slušajući glazbu a najmanje vremena provedu na internetu vezano uz obrazovanje.
Najčešće aplikacije koje koriste su WhatsApp, Instagram, You tube, TIkTok, a najmanje koriste Twitter i Linkedin.
Nadalje, svatko od učenika morao je procijeniti koliko vremena dnevno provede na internetu. Više od 6 sati dnevno provede 105 ( 28%) učenika, zatim 143 (35%) provede od 5 do 6 sati, 130 (32%) učenika provede od 3 do 4 sata a svega 33 (8%) učenika provede od 1 do 2 sata. Ako uzmemo u obzir činjenicu da svega 8 % učenika koristi Internet u vremenu koje je donekle prihvatljivo za korištenje interneta, nazire se problematika ovisnosti o internetu u srednjoškolskoj populaciji. Podatak je zabrinjavajući tim više što pri analizi rezultata s učenicima te naknadnom provjerom na zaslonu mobitela, utvrđeno je da učenici provode više vremena od onog što su sami procijenili. Upravo ovdje otvara se prostor za intervenciju nastavnicima, stručnim suradnicima kao i roditeljima o pravovremenosti prepoznavanja ovisnosti o internetu i sprječavanju/smanjenju istog.
Na pitanje je o korištenju interneta tijekom nastave podjednak boj učenika je odgovorio da koristi, odnosno ne koristi. Možda pitanje nije bilo jasno specificirano jer se ponekad Internet koristi na nastavi u procesu učenja, ponavljanja gradiva.
Većina učenika ne koristi mobitel za vrijeme obroka s obitelji, njih 265 (64%) i uglavnom ne koristi 119 (29%). Samo 14(3%) učenika koristi mobitel za vrijeme obroka s obitelji.
Svoje obveze zbog prekomjernog korištenja interneta zanemaruje manji broj učenika 31(8%), dok većina učenika procjenjuje da ne zanemaruje svoje obveze 303 ( 74%). Što zapravo može implicirati dva zaključka , a to je ili procjenjuju pogrešno zanemarivanje obveza ili sve svoje slobodno vrijeme provode na internetu. Ovdje se svakako otvara dodatni prostor za raspravu o kvalitetnoj organizaciji slobodnog vremena.
Učenici uglavnom ne koriste Internet na način da uskraćuju san , njih 271 ( 66%) , ipak 140(34% ) učenika se ili slažu ili u potpunosti slažu da nedovoljno spavaju zbog korištenja interneta.
Obitelji učenika uglavnom smatraju da provode previše vremena na internetu , tako procjenjuje 228 (56%) učenika, a 183 8 (44%) učenika smatra da tako njihove obitelji ne smatraju. U današnje vrijeme upitno je koliko roditelji i djeca provode vremena zajedno i je li roditelji imaju potpun uvid koliko njihovo dijete koristi internet i u koju svrhu.
Na pitanje je li provode više vremena u društvu i na internetu, većina učenika je ipak procijenila da više vremena provode u društvu, njih 271 ( 66%), a140 ( 34%) više vremena provodi na internetu.
Po prilici podjednaki broj učenika je nastojao kontrolirati vrijeme provedeno na internetu, 227 ( 55%) kao i onih što to nisu pokušavali regulirati 184 ( 45%).
Na kraju su učenici mogli dati savjet za sigurnije korištenje interneta…
Rezultati ovog istraživanja svakako su korisni u smislu stjecanja uvida o problematici ovisnosti o internetu u razdoblju adolescencije. Otvara prostor za uspostavu suranje nastavnika i učenika a time i za preventivni rad u području internetske ovisnosti. Za donošenje konkretnijih zaključaka i implikacija istraživanja trebalo bi koristiti standardizirane testove te svakako imati veći broj ispitanika.
Prilog: Rezultati upitnika
https://forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?AnalyzerToken=bXYtEp91ekftaYm4OcpK7ewZ8rda
nlDc&id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkU3J7WGZXEJOjP-e38l8r-hUM05RQ0hFRTBTU1JHWU5BQkxUSFdDSE9WNC4u
Povodom blagdana sv. Nikole učenici Tehničke škole Šibenik sudjelovali su na dobrovoljnoj akciji darivanja krvi koja se održala u prostorijama Crvenog križa u Šibeniku. Darivanju krvi uspješno je pristupilo 16 učenika. Tijekom posjeta djelatnika Crvenog križa našoj školi učenici su upoznati o važnosti darivanja krvi i drugim važnim informacijama o samom pristupanju tom prekrasnom činu humanosti. Zahvaljujemo svim učenicima koji su sudjelovali i onima koji su iskazali želju, a trenutno nisu imali uvijete da pristupe darivanju krvi.
Katehetski ured šibenske biskupije povodom proslave blagdana sv. Mihovila, zaštitnika Grada i Biskupije, raspisuje nagradni literarno-likovni natječaj "Svetom Mihovilu ususret" za polaznike dječjih vrtića te učenike osnovnih i srednjih škola s područja grada Šibenika.
Srednje škole:
• likovni radovi
• literarni radovi
• multimedijalni radovi (prezentacije, filmovi, klipovi, spotovi, glazbeni uradci,…)
Svoje radove dostaviti vjeroučiteljici do 24 .rujna.2021.
.
Ove godine smo hodali, trčali i biciklirali s ciljem uspostave i unapređenja važnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju. Od srca hvala učenicima Tehničke škole Šibenik na sudjelovanju u virtualnoj humanitarnoj utrci Mlječna staza 2021. .
Gospodine, hvala Ti za dar obrazovanja.
Hvala Ti za novi početak, za novu školsku godinu. Znamo da ćeš Ti ići ispred nas. Molimo te da Tvoja prisutnost bude naša zaštita od svakog zla, bilo fizičkog, bilo emocionalnog.
Hvala Ti za sve učitelje. Molim Te da imaju dovoljno snage i mudrosti za svakodnevne izazove.
Molim za svaki Tvoj blagoslov nad našom školom. Gospodine, molim Te, otvori nam razum i srce dok se svaki dan susrećemo s novim informacijama i zadatcima.
Molim Te da ne budemo preopterećni nego da uživamo u novim iskustvima i spoznajama na radost i zadovoljstvo svih nas .
Amen
Susret vjeroučenika koji su sudjelovali na ovogodišnjoj Vjeronaučnoj olimpijadi sa šibenskim biskupom Tomislavom Rogićem upriličen je u ponedjeljak 24. svibnja u prostorijama Katoličke osnovne škole u Šibeniku. Susret koji je održan u organizaciji katehetskog ureda Šibenske biskupije predvodila je predstojnica ureda sestra Renata Azinović.Biskup Rogić učenicima je zahvalio na uloženom trudu i radu. Vi ste Božju Riječ koja je i bila ovogodišnja tema olimpijade uprisutnili u životu. To je i cilj približavanja Gospodinu. Božja riječ je postala izvor života u vama i ona kao živa Riječ vas pokreće. Vjerujem da je za vas Vjeronaučna olimpijada bila korak više u prihvaćanju i razumijevanju, stapanju i suživljavanju sa Božjom Riječi. Po tome ste pobjednici za cijeli život, kazao je biskup učenicima.Na kraju susreta uslijedilo je zajedničko druženje i fotografiranje.
U utorak, 23. ožujka 2021. s početkom u 11:00h u Tehničkoj školi Šibenik održalo se županijsko /biskupijsko natjecanje iz vjeronauka. Uz poštivanje epidemioloških mjera natjecanju su pristupili sljedeći učenici: Marin Vukićević (1.c), Žaklina Božić (1.e) ,Angelina Šupe (1.e) i Franka Perišić (2.e).
http://www.ss-tehnicka-si.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=21
Zahvaljujući kolegi Bojanu u FB grupi Učitelji za učitelje Petrinje naša škola odazvala se humanitarnoj akciji.
Razredni odjel 2.A pripremio je i poslao paket iznenađenja za 7.A iz O.Š. Braća Ribar iz Siska .
Zahvaljujemo se učenicima na realizaciji ove predivne akcije .
U godini svetoga Josipa ,Katehetski ured Šibenske biskupije raspisije nagradni natječaj Govoriti šutnjom za polaznike dječijih vrtića, osnovnih i srednjih škola s područja Šibenske biskupije. Učenici se natječu izradom radova nadahnutih likom i djelom sv. Josipa. Svoje radove učenici trebaju dostaviti vjeroučiteljici do 10.03.2021.
Natjecanje iz vjeronauka - vjeronaučna olimpijada
Izmijenjeni Vremenik natjecanja
ŠKOLSKO 16. veljače 2021. (utorak)
ŽUPANIJSKO 23. ožujka 2021. (utorak)
DRŽAVNO 10. – 12. svibnja 2021. (ponedjeljak – srijeda)
Tehnička škola Šibenik izložbom "Ljubav je smisao života", obilježit će Međunarodni dan života u galeriji za povremene izložbe ”Sv. Nikole Tavelića” koja se nalazi na samom ulazu u Interpretacijski centar ”Civitas Sacra”
Pogledom na fotografije učenika otkrijte tko je njihov bližnji, njihove talente i kako kroz objektiv vide ljubav prema životu, talentima ,prirodi ...
Javna izložba planirana je uoči obilježavanja Međunarodnog dana života od 04.02.2021.- 06.02.2021.
Dragi učenici ,
molim zainteresirane učenike/ce da se do petka prijave za Vjeronaučnu olimpijadu (natjecanje iz vjeronauka). Građu možete pronaći na ovoj stranici u prethodnim objavama.
Prijaviti se možete do 19.12.2020. na mail marina.galic1@skole.hr
Planirani termini održavanja natjecanja :
25.01.2021. - školsko natjecanje
04.03. 2021. - županijsko natjecanje
12. - 14.4. 2021. - državno natjecanje
Lp
Život svetog Nikole prate legende još od njegova rođenja. Sveti Nikola je zaštitnik djece, pomoraca, neudanih djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, svjećara, zidara, trgovaca, tkalaca, zatvorenika, trgovaca, putnika, bolesnika, umirućih. Blagdan Svetoga Nikole u tradicijskoj kulturi Hrvata karakteriziraju: darivanje djece, Nikolinjski ophodi - obilaženje osobe prerušene u svetog Nikolu u biskupskom ornatu s palicom i krampusa (đavola) s košarom, lancima, šibom i slično, da od doma do doma nagrade dobru, a kazne zločestu djecu. Hrvati, također, organiziraju slavlja i procesije u čast Svetog Nikole.
Učenik Marin Gracin izradio je prezentaciju o crkvici sv. Nikole u Šibeniku .
Svim našim učenicima i učenicama koje nose ime ovog dragog svetca želimo sretan imendan.
Četiri svijeće
Došašće ili advent vrijeme je pripreme za Božić, dolazak i rođenje Isusa Krista. Počinje četiri tjedna prije Božića.
Hrvatska tradicijska kultura, koja je zbroj svih tradicijskih običaja koji nastaju, izvode se i funkcioniraju u hrvatskom kulturnom prostoru, bogata je prebožićnim i božićnim običajima. Hrvati su od samoga početka kršćanskog življenja imali Božić u svoj punini sadržaja s brojnim simbolima, odnosno božićnom tradicijom u kojoj svjetlost, zelenilo, darivanje i mnogo drugih elemenata čine božićni ugođaj. Slavljenje i priprema za Božić nije isto u svim hrvatskim krajevima i svako je područje razvilo sebi specifičan oblik slavlja.
Prvoga dana mjeseca studenoga slavimo blagdan Svih svetih. Tog dana slavimo one svetce i svetice koje je Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života te su njihove duše ušle u Kraljevstvo Božje jer su nakon smrti njihove krsne haljine ubijeljene u krvi Jaganjčevoj.Kako ne znamo poimence sve koji su umrli na glasu svetosti, Crkva je odredila da se ovaj dan zajednički moli za sve svete i blažene, poznate i nepoznate.
Riječ je o onom beskrajnom mnoštvu običnih ljudi, mnoštvu koje nam svjedoči da svetost ne znači nenormalnost, besprijekornost, nego puninu ljudskosti. Stoga su na svetost pozvani svi kršćani, svih razdoblja i svih životnih okolnosti.
Kao što je lijepo rekao papa Benedikt XVI.:
'Da bismo mogli biti sveti, nije potrebno činiti izvanredne pothvate i djela niti posjedovati posebne karizme, već jednostavno služiti Kristu, slušati ga i slijediti bez obeshrabrenja u teškim trenutcima. Samo s Njegovom pomoći možemo postati svetima.'
Dragi učenici ,
Pravo na život zagarantirano je Općom deklaracijom o pravima čovjeka. Prvi je to sveobuhvatni instrument zaštite ljudskih prava, proglašen od strane jedne opće međunarodne organizacije, Ujedinjenih naroda. Proglasila ju je Opća skupština UN još 1948. godine.
U Hrvatskoj se Međunarodni dan prava na život obilježava od 1996. godine. Tada, 1996. godine, Hrvatska biskupska konferencija je za obilježavanje Dana života odredila prvu nedjelju u veljači.
Projektom Ljubav je smisao života obilježit ćemo Međunarodni dan života javnom izložbom fotografija u interpretacijskom centau 'Civitas sacra - Sveti grad'.
Javna izložba planirana je uoči obilježavanja Međunarodnog dana života u vremenskom razdoblju od 04.02.2021.- 06.02.2021.
Svoje fotografije dostavite vjeroučiteljici do 23.12.2020.
Himna životu
Život je prilika – iskusi je.
Život je je ljepota – divi joj se.
Život je san – ostvari ga.
Život je zadatak – izvršavaj ga.
Život je igra – igraj se.
Život je dragocjen – njeguj ga.
Život je bogatstvo – čuvaj ga.
Život je ljubav – uživaj u njoj.
Život je tajna – odgonetni je.
Život je obećanje – ispuni ga.
Život je tuga – prebrodi je.
Život je himna – pjevaj je.
Život je borba – prihvati je.
Život je tragedija – uhvati se s njom u koštac.
Život je avantura – usudi se.
Život je sreća – zasluži je.
Život je život – brani ga.
( Majka Tereza )
Dragi učenici ,
građu za vjeronaučnu olimpijadu 2020./2021. možete preuzeti na poveznici
https://nku.hbk.hr/2020/11/05/vjeronaucna-olimpijada-2020-2021-grada-za-natjecanje/ .
Molim zainteresirane učenike da mi se prijave do 15.12. 2020.
http://katehetski-si.com.hr/index.php/421-svetom-mihovilu-ususret-proglasenje-najboljih
U kategoriji pojedinačnih likovnih radova učenika srednjih škola: KLARA RAMEŠA, Tehnička škola, mentorica: Marina Galić
Čestitamo najboljima i našoj učenici Klari .
Katehetski ured šibenske biskupije povodom proslave blagdana sv. Mihovila, zaštitnika Grada i Biskupije, raspisuje nagradni literarno-likovni natječaj "Svetom Mihovilu ususret" za polaznike dječjih vrtića te učenike osnovnih i srednjih škola s područja grada Šibenika.
Osnovne i srednje škole:
• likovni radovi
• literarni radovi
• multimedijalni radovi (prezentacije, filmovi, klipovi, spotovi, glazbeni uradci,…)
Svoje radove dostaviti vjeroučiteljici do 17.rujna.2020.
Dragi učenici i kolege,
zbog trenutne situacije i u skladu s Uputama za organizaciju nastave u uvjetima pandemije COVID-19, obvezni smo otkazati tradicionalni susret srednjoškolaca s o. biskupom koji je bio planiran 14. rujna ove godine.
Međutim, želja je o. biskupa i u novonastalim okolnostima izraziti Vam svoju blizinu i podršku. Stoga Vam u prilogu dostavljam Biskupovu poruku
Gospodine, hvala Ti za dar obrazovanja
Hvala Ti za novi početak, za novu školsku godinu. Dok danas šaljem svoju djecu van, u svijet, znam da ćeš Ti ići ispred njih. Molim da Tvoja prisutnost bude njihova zaštita od svakog zla, bilo fizičkog, bilo emocionalnog. Hvala Ti za sve učitelje koji su posvetili svoje živote poučavanju naše djece.
Molim Te da imaju dovoljno snage i mudrosti za svakodnevne izazove.
Molim za svaki Tvoj blagoslov nad našom školom. Gospodine, molim Te, otvori umove i srca naše djece dok se svaki dan susreću s novim informacijama i zadacima.
Molim Te, zaštiti njihova srca od svega što nije Tvoja istina.
Molim Te da ne budu preopterećni nego da uživaju u novim iskustvima i spoznajama.
Molim Te da njihovi učitelji imaju otvorene oči i srca za potrebe svojih učenika.
Molim Te, Oče, da naša djeca budu okružena dobrim prijateljima i školskim kolegama. Neka naša djeca budu blagoslov i izvor nade svima s kojima se budu susretali! Gospodine, znam da je obrazovanje naše djece suradnja između obitelji i škole.
Molim Te za jedinstvo i mir dok zajedno budemo radili na dobrobit naše djece.
Hvala Ti što nam Ti omogućavaš dobro obrazovanje!