« Travanj 2024 »

Završetak Erasmus+ projekta „Mobilnost pojedinaca u učenju (“Learning Mobility of Individuals”)
Autor: Romeo Vlahov, 1. 3. 2024.

Maturanti Tehničke škole Šibenik Ema Huljev, Roko Blažević i Ivan Krnić jučer su povodom uspješnog završetka projekta mobilnosti svojim kolegama te učenicima drugih i trećih razreda predstavili Erasmus + projekt “Mobilnost pojedinaca u učenju“ /“Learning Mobility of Individuals” (2022-1-HR01-KA122-VET-000076785) u sklopu kojeg su tijekom svibnja prošle godine obavljali dvotjednu stručnu praksu u irskom gradu Brayu, nedaleko Dublina.
Učenici su pričali o iskustvima tijekom boravka te o stručnoj praksi na kojoj su imali priliku steći nova znanja i vještine kroz iskustveni rad u BIM (Building Information Modeling) alatu REVIT, softveru za informacijsko modeliranje zgrada za arhitekte, građevinske inženjere, strojarske, elektrotehničke i vodoinstalaterske inženjere.

Osvrnuli su se i na boravak u irskim obiteljima, kulturološke razlike i usavršavanje jezičnih kompetencija. Engleski jezik usavršavali su svakodnevno budući da je praksa bila na engleskom jeziku, a svakodnevno su komunicirali s domaćinima. Odgovarali su na pitanja i poručili drugim učenicima da se, ukoliko budu u prilici, svakako prijave na programe Erasmus+ mobilnosti jer je za njih to bilo jako vrijedno i nezaboravno iskustvo.
Zahvaljujući mobilnosti, učenici su imali priliku primijeniti stručna i teorijska znanja stečena u školi na stručnoj praksi, upoznati nove ljude i kulture te usavršavati engleski jezik. Učenicima se jako svidjela Irska, posebno glavni grad Dublin i njegove znamenitosti te klifovi Mohera koje su posjetili na organiziranom izletu. Atmosferu tijekom boravka i ljepote Irske pokušali smo približiti drugim učenicima kroz prezentaciju nakon izlaganja učenika sudionika projekta mobilnosti. Naši učenici dobili su glasan aplauz svojih kolega koji su i sami vrlo motivirani za sudjelovanje u sličnim Erasmus+ mobilnostima.
Koordinatorica projekta, profesorica Dunja Odak, i profesor Zdravko Peran, sudionik projekta i nastavnik u pratnji, zahvalili su svima na sudjelovanju. Naglasili su kako su jako ponosni na učenike jer su ispunili sve planirane ishode mobilnosti, a ujedno su bili vrlo pristojni i dostojni ambasadori naše zemlje i škole. Profesori su dodali da se nadaju da će naša škola nastaviti s Erasmus+ projektima jer na ovaj način sudionici šire vidike, upoznaju druge zemlje i kulture te vrijednosti EU.

“Mobilnost pojedinaca u učenju“ (“Learning Mobility of Individuals”), je naš prvi samostalni Erasmus+ projekt koji je trajao 16 mjeseci. Početak projekta je bio 1. studenog 2022., a završetak 29. veljače 2024., a za projekt nam je dodijeljeno ukupno 52.468, 00 € bespovratnih sredstava. Mobilnost je trajala od 7. do 21. svibnja 2023. godine, a sudjelovalo je 20 učenika trećih i četvrtih razreda, smjera strojarski računalni tehničar i elektrotehničar.
Učenici koji su sudjelovali u mobilnosti su: Lovre Radačić, Duje Juraga, Luka Relja, Ivan Dubravica, Luka Vujić, Andrija Miškić, Luka Štrkalj, Roko Slavica, Petar Stojnić, Roko Blažević , Josip Alviž, Jelena Antunac, Josip Mrdeža, Viliam Grgas-Tucilo , Mirko Živković,  Ema Huljev, Noa Vlahov, Dino Podrug, Niko Meić, Ivan Krnić te nastavnici u pratnji, Zdravko Peran i Dunja Odak.