Erasmus+ projekt: "Learning mobility of individuals"
IZVJEŠĆE nakon projekta “Nove vještine za nove mogućnosti”
Autor: Romeo Vlahov, 15. 4. 2023.

IZVJEŠĆE nakon projekta “Nove vještine za nove mogućnosti”

Romeo Vlahov / datum: 20. 4. 2019. 11:00

Erasmus+ projekt  “Nove vještine za nove mogućnosti”

Četiri nastavnika Tehničke škole Šibenik sudjelovala su u sklopu projekta Erasmus+ K1 pod nazivom “Nove vještine za nove mogućnosti” na mobilnosti (job shadowing) u Dublinu. Koordinator projekta bila je Industrijsko-obrtnička škola Šibenik iz koje su sudjelovala četiri nastavnika. Još su sudjelovala tri nastavnika iz Industrijske škole iz Splita i četiri iz Srednje škole Metković, svi strojarske, elektrotehničke i arhitektonske struke.

Na predavanju u prostorijama primateljske organizacije „Martello Training Ltd” upoznali su se s irskim obrazovnim sustavom, nastavnim planovima i programima, metodama rada u strukovnoj teoretskoj i praktičnoj nastavi, povezivanjem obrazovanja i potreba tržišta rada, s načinom i provođenjem suradnje škole i tvrtki u kojima učenici provode praktičnu nastavu izvan škole te obrtničkom i gospodarskom komorom. S irskim kolegama raspravljalo se o strukovnom obrazovanju uspoređujući irski i hrvatski obrazovni sustav.

Trener i certificirani savjetnik za pasivne kuće g.Darren O´Gorman prezentirao je zahtjeve koji se postavljaju na pasivne kuće, njihova svojstva, konstrukciju i izgradnju te upoznao nastavnike s bitnim elementima sustava pametnih kuća kao što su toplinska izolacija, važnost nepropusnosti zraka, sustavima ventilacije, grijanja i klimatizacije prostorija, sustavima rasvjete te s primjenom KNX tehnologije za automatizaciju sustava u svrhu postizanja što veće uštede energije, zaštite okoliša i ostvarivanja ugodnosti boravka. Osobiti naglasak u predavanju dan je na problem postizanja nepropusnosti zraka što značajno smanjuje toplinske gubitke i doprinosi ugodnosti boravka.

Posjećen je centar za istraživanje i razvoj tvrtke DELL gdje su upoznati s funkcioniranjem KNX tehnologije te s funkcioniranjem korisničke podrške te tvrtke za velike i male korisnike.

Posjećen je Finglas Training Centar u bližoj okolici Dublina gdje se moglo vidjeti učionice i radionice u kojima se vrši obrazovanje, usavršavanje i prekvalifikacije odraslih prema potrebama lokalnog gospodarstva i tržišta rada. Centar osobiti naglasak daje na usavršavanje za korištenje obnovljivih izvora energije, primjeni energetski efikasnih sustava grijanja, ventilacije i klimatizacije te izvedbi pasivnih kuća.

Po povratku u Hrvatsku stečena znanja implementirana su u nastavne predmete kao što su Arhitektonske konstrukcije, Stambene i javne zgrade, Električne instalacije, Automatsko vođenje procesa i drugim. Nova znanja i ideje primjenjive su i u uređenju i organizaciji rada u školskim radionicama i praktikumima.

Tehnička škola Šibenik, kao i Srednja škola Metković, partner je Industrijsko-obrtničkoj školi Šibenik koja je imenovana Regionalnim centrom kompetentnosti za podsektor strojartsva te će se nova znanja će primjeniti i u uspostavi Regionalnog centra kompetentosti te izradi projektnih prijedloga projekata financiranih iz fondova EU.